Аннотация: Исследованы теоретические вопросы организации процесса внутреннего аудита на предприятиях Украины. Рассмотрены вопросы технического обеспечения которое заключается в СВА.
Ключевые слова: внутренний аудит, аудит на предприятии.
УДК: 657.6:311
Бреус Артур Анатолійович
студент
Київський національний університет технологій та дизайну
Бреус Артур Анатольевич
студент
Киевский национальный университет технологий и дизайна
Breus Artur Anatolievich
Student
Kyiv National University of Technology and Design
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОЦЕСУ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
ОСОБЕННОСТИ ОРГАНИЗАЦИИ ПРОЦЕССА ВНУТРЕННЕГО АУДИТА НА ПРЕДПРИЯТИЯХ УКРАИНЫ
FEATURES OF THE ORGANIZATION OF THE INTERNAL AUDIT PROCESS AT UKRAINIAN ENTERPRISES
Анотація: Досліджено теоретичні питання організації процесу внутрішнього аудиту на підприємствах України. Розглянуто питання технічного забезпечення яке полягає у СВА.
Ключові слова: внутрішній аудит, аудит на підприємстві.
Аннотация :Исследованы теоретические вопросы организации процесса внутреннего аудита на предприятиях Украины. Рассмотрены вопросы технического обеспечения которое заключается в СВА.
Ключевые слова: внутренний аудит, аудит на предприятии.
Summary: Theoretical issues of internal audit process in the Ukraine. The question of technical support that is the CBA.
Key words: internal audit, audit of the company.
Сучасна економічна ситуація країни та діяльність великих підприємств передбачає здійснення комплексу заходів щодо удосконалення їх діяльності для підтримки конкурентоспроможності на ринку та підвищення прибутковості. Одним із способів покращення становища підприємства та підтримки його в конкурентоспроможному стані є здійснення внутрішнього аудиту, основним завданням якого є виявлення відхилень в діяльності підприємства та розробка рекомендацій щодо їх усунення. В результаті виконання даного завдання внутрішнього аудиту визначається ефективність його функціонування, яка залежить від рівня його організації та здійснення на підприємстві. Таким чином, можна сказати, що обрана тема статті є досить актуальною на сьогоднішній день.
Метою даної статті є обґрунтування необхідності організації процесу внутрішнього аудиту на підприємстві.
Процес проведення внутрішнього аудиту на підприємстві є основною ділянкою функціонування служби внутрішнього аудиту (СВА), яка полягає в перевірці діяльності певного структурного підрозділу та винайденні шляхів її удосконалення. Доброякісне здійснення внутрішнього аудиту залежить передусім від вдалої організації його процесу, який слід покласти на керівника підприємства та служби внутрішнього аудиту, при взаємодії яких можливо створити необхідне внутрішнє нормативне забезпечення та порядок організації внутрішнього аудиту, який приносив би максимальну користь підприємству.
Організація внутрішнього процесу аудиту необхідна для того, щоб визначити межі та засоби діяльності СВА при здійсненні перевірки, і забезпечити:
В процесі організації внутрішнього аудиту слід пам’ятати, що він повинен бути організований на такому рівні, щоб результат діяльності СВА об’єктивно відображав діяльність підрозділу, який перевіряється, а також був доступний для розуміння всім користувачам такої інформації. Для виконання даної умови внутрішнім аудиторам, при організації внутрішнього аудиту, необхідно дотримуватись таких принципів:
Розглянуті принципи організації процесу внутрішнього аудиту є основою раціональної його побудови.
При організації процесу внутрішнього аудиту слід пам’ятати, що для перевірки різних об’єктів на підприємстві здійснення внутрішнього аудиту буде включати різні етапи, проте організація процесу внутрішнього аудиту матиме стандартне наповнення.
Етапи організації внутрішнього аудиту на підприємстві [3, с.40]
Можна сказати, що організація внутрішнього аудиту фактично включає 2 стадії, без яких неможливе здійснення жодної перевірки:
1. Організаційне забезпечення внутрішнього аудиту полягає у видачі наказу про проведення внутрішнього аудиту. Слід пам’ятати, що внутрішній аудит впідрозділах підприємства може бути плановим та позаплановим.
Дана стадія процесу організації внутрішнього аудиту включає такі основні моменти:
2. Технічне забезпечення полягає у забезпеченні СВА всіма необхідними засобами для здійснення перевірки, наприклад: канцелярське приладдя (папір, ручки,олівці, коректори тощо), довідкові матеріали (нова база законодавства, примірники стандартів та інших регламентуючих внутрішньо аудиторську діяльність документів), комп’ютерне обладнання (комп’ютер, принтер, сканер). Даний вид забезпечення непрямо впливає на діяльність СВА, проте забезпечує зручну діяльність СВА та підрозділу, який підлягає перевірці [3, с.42].
Отже, звертаючи увагу на все вищесказане, можна зробити висновок про те, що ефективна організація процесу внутрішнього аудиту є одним із способів покращення становища підприємства та підтримки його в конкурентоспроможному стані.
Література: