Киценко О. П. Принципи здійснення державної фінансової підтримки лісового господарства // Міжнародний науковий журнал "Інтернаука". Серія: "Юридичні науки" - 2017. - №3.
Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право
УДК 342. 9
Киценко Олександр Петрович
здобувач
Науково-дослідного інституту публічного права
Киценко Александр Петрович
соискатель
Научно-исследовательского института публичного права
Kytsenko Alexandr
Getter of the
Research Institute of Public Law
Науковий керівник:
Курило Володимир Іванович
д.ю.н., професор, завідувач кафедри
адміністративного та фінансового права
Національний університет біоресурсів і природокористування України
ПРИНЦИПИ ЗДІЙСНЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
ПРИНЦИПЫ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ФИНАНСОВОЙ ПОДДЕРЖКИ ЛЕСНОГО ХОЗЯЙСТВА
PRINCIPLES FOR THE IMPLEMENTATION OF STATE FINANCIAL SUPPORT FOR FORESTRY
Анотація. У статті, на підставі аналізу існуючих у фінансово-правовій науці теоретичних визначень та переліку принципів державного управління економікою, запропоновано авторське бачення основних сучасних принципів правового регулювання державної фінансової підтримки лісового господарства в Україні.
Ключові слова: державна фінансова підтримка, державне управління, лісове господарство, правовий механізм, принципи.
Аннотация. В статье, на основании анализа существующих в финансово-правовой науке теоретических определений и перечня принципов государственного управления экономикой, предложено авторское видение основных современных принципов правового регулирования государственной финансовой поддержки лесного хозяйства в Украине.
Ключевые слова: государственная финансовая поддержка, государственное управление, лесное хозяйство, правовой механизм, принципы.
Summary. The article, based on analysis of existing financial and legal science theoretical definitions and a list of principles of state economic management, offered the author's vision of basic principles of modern legal regulation of state financial support forestry in Ukraine.
Key words: government financial support, public administration, forestry, legal framework, principles.
Постановка проблеми. Важливою складовою діяльності держави у фінансовій сфері є правове регулювання процесу формування, розподілу й використання централізованих і децентралізованих грошових фондів із метою забезпечення здійснення функцій держави. Однією з таких функцій є державна фінансова підтримка галузей економіки, що полягає у спрямуванні бюджетних фінансових ресурсів до відповідної галузі (пряма підтримка) або у залишенні в розпорядженні коштів, що повинні у обов’язковому порядку бути направлені до бюджету як податки, збори, плати або шляхом застосування інших фінансово-правових механізмів (непряма підтримка).
На сучасному етапі в Україні лісогосподарська галузь є не лише бюджетоформуючою, а й такою, що забезпечує сировиною ряд промислових галузей та сприяє розв’язанню значної кількості суспільно-економічних проблем, зокрема проблем безробіття мешканців сільських територій. Саме тому необхідним є забезпечення ефективного правового механізму державної фінансової підтримки лісового господарства на сучасному етапі.
Проте, за умов постійної обмеженості бюджетних ресурсів в Україні, особливої важливості набуває проблема підвищення ефективності бюджетних витрат у процесі державної підтримки лісового господарства. Планування таких витрат повинно здійснюватись з урахуванням принципів ефективної державної фінансової підтримки лісового господарства.
На нашу думку, принципи визначають основу філософії фінансово-правової діяльності держави та потребують деталізації по причині різноплановості функціонування і розвитку кожної галузі економіки держави. Є очевидним, що державна фінансова підтримка товаровиробників повинна здійснюватися за чітко визначеними і всебічно обґрунтованими принципами. Саме це дозволить створити належні умови їх виробничої діяльності та дозволить оперативно і ефективно реагувати як на зміни зовнішньоекономічного середовища, так і на процеси, що відбуваються в суспільно-економічному житті нашої держави. Використання таких принципів державної фінансової підтримки лісогосподарників, на нашу думку, позитивно вплине на створення державою сприятливого середовища для їх розвитку за європейськими стандартами.
Аналіз основних досліджень і публікацій. На сучасному етапі формулювання та характеристика принципів правового регулювання державного управління економікою в цілому та її провідними галузями здійснювалося правознавцями в наукових статтях і монографіях. Науково-теоретичне обґрунтування визначення принципів державної фінансової діяльності та, зокрема, підтримки вітчизняних виробничих галузей закладено в працях таких відомих вітчизняних учених, як О.М. Бандурка, Г.В. Бех, Л.К. Воронова, О.О. Дмитрик, Й.С. Завадський, В.І. Курило, М.П. Кучерявенко, О.А. Лукашев, В.В. Мушенок, В.П. Нагребельний, О.П. Орлюк, Ю.В. Пасічник, П.С. Пацурківський, І.М. Пахомов, М.О. Перепелиця, О.П. Рябченко, І.П. Сафонов та інших.
Зокрема М.П. Кучерявенко зазначає, що фінансова діяльність держави здійснюється згідно з низкою принципів, основні з яких закріплено Конституцією України. Науковцем виділені такі основні принципи фінансової діяльності держави як законність, плановість, гласність, системність тощо [1, с. 13]. В.І. Курило, проводячи глибокий аналіз принципів державного управління аграрним сектором вітчизняної економіки, виділяє найважливіші принципи: державний аграрний протекціонізм, цільова державна підтримка, рівність усіх форм господарювання, поєднання економічних і соціальних цілей, правова захищеність аграрного підприємництва. Вчений зазначає, що, врахування визначених принципів має значимість для відродження галузі як потужного напрямку в економічній системі України, що забезпечить не лише розвиток власне, аграрного виробництва як галузі, а й відновлення соціальної складової аграрної сфери в цілому – зайнятості сільського населення, створення сучасної, гідної життя людини соціально-побутової інфраструктури на селі та збереження і розвиток українського народу [2, с.127].
Незважаючи на наявність певної кількості наукових досліджень щодо визначення принципів державного управління в цілому та безпосередньо виробничими галузями економіки України, до даного часу залишається проблема визначення галузевих (спеціальних) принципів державної фінансово-правової підтримки лісового господарства в Україні та його важливої складової – лісогосподарського виробництва. Нормативно-правове закріплення таких принципів зумовлює актуальність піднятої у статті тематики.
Мета цієї статті полягає у дослідженні теоретичних питань, пов’язаних із принципами фінансово-правового регулювання в лісогосподарській сфері України і на цих засадах, на підставі аналізу загальних принципів державного управління економікою, формуванні обґрунтованих пропозицій щодо удосконалення галузевих принципів організації і здійснення державної фінансової підтримки суб’єктів лісового господарства.
Виклад основного матеріалу. Важливою проблемою реалізації державної фінансової підтримки лісогосподарського виробництва в Україні, на наш погляд, є проблема формулювання сучасних принципів правового механізму такої підтримки. Як слушно зазначає відомий науковець у галузі фінансового права В.В. Мушенок «державна підтримка, як інструмент реалізації державної влади, багатозначна за обраними цілями і завданнями. Це, у свою чергу, слугує об’єктивною причиною прояву і належного обґрунтування найістотніших, специфічних стійких зв’язків і відносин, притаманних саме цьому виду підтримки, закладених в її основу принципах. Принципи обґрунтовують, роз’яснюють і відображають зміст і взаємозв’язки між об’єктом та суб’єктом підтримки [3, с. 83].
Беручи до уваги позицію вченого, слід зазначити, що на сучасному етапі реформування відносин у лісовому господарстві, необхідні нові підходи до визначення принципів правового регулювання даної виробничої галузі економіки нашої держави. Для повного та об’єктивного формулювання основних принципів сучасної державної фінансової підтримки лісової галузі необхідно розглянути теоретичні визначення основних понять, сформульованих правовою наукою.
Як правило, принципи управління формулюються у вигляді певних наукових положень, закріплених у своїй основі правом та застосовуються у теоретичній і практичній державно-управлінській діяльності. Термін «принцип» розуміється у декількох змістах, одним з яких є основне вихідне положення будь-якої теорії, вчення, науки, світогляду. Звідси принципи управління – це вихідні основоположні вимоги, якими керуються суб’єкти управління на практиці [4, с. 122].
Застосування принципів надає управлінській діяльності держави цілеспрямованого характеру. Ефективне застосування принципів державного управління лісовим господарством у системі вітчизняних фінансово-економічних відносин передбачає досягнення узгодженості, цілеспрямованості, надійного зв’язку між підсистемами системи державного управління взагалі, державного управління економікою та державного управління складовими лісогосподарського сектору економіки зокрема.
Принципи державного управління лісогосподарським сектором економіки, на нашу думку, необхідно визначити як фундаментальні, науково обґрунтовані та здебільшого законодавчо закріплені положення, які відображають відповідні існуючій формі держави об’єктивні, універсальні, необхідні закономірності взаємовідносин між керівним суб’єктом державного управління лісогосподарським сектором економіки та відповідними об’єктами управління.
Отже, для визначення загального механізму правового регулювання державної фінансової підтримки лісогосподарського виробництва, доцільно визначити принципи такої підтримки у системі державного управління, оскільки саме вони визначають зміст, організаційну структуру та життєдіяльність компонентів державної фінансової підтримки лісового господарства.
У навчальній правовій літературі зазначено, що принципи права – це основні ідеї, вихідні положення, які закріплені у законі, мають загальну значущість, вищу імперативність (веління) і відображають суттєві положення права. Як правило, принципи права закріплюються прямо в законодавчих актах або ж випливають зі змісту конкретних правових норм. Принципи права відображають систему цінностей суспільства і мають чи повинні мати правову форму вираження і забезпечення. Принципи права розподіляються на загальносоціальні (гуманізму, демократизму, рівності громадян перед законом, справедливості, законності тощо) та соціально-юридичні, які поділяються на галузеві і міжгалузеві [5, с. 30–31].
Звернемо увагу на той факт, що В.В. Мушенок визначив галузеві принципи державної підтримки сільського господарства, на нашу думку, досить доцільно об’єднавши галузеві (стимулювання, додатковості державної підтримки, повноти продовольчого забезпечення, державного аграрного протекціонізму), міжгалузеві (соціальної спрямованості, наукової обґрунтованості, соціального демократизму) та загальносоціальні (об’єктивності, законності) принципи [3, с. 85]
Доцільно, щоб формування правового регулювання відносин держави і лісогосподарників здійснювалося на засадах галузевих принципів, безперечно з врахуванням основоположних соціально-юридичних принципів. Враховуючи наукові надбання представників різних галузей суспільних та економічних наук [3; 6]; той факт, що однією з важливих особливостей ефективності фінансової підтримки лісового господарства є пріоритетність засад правового регулювання економічного захисту природи; а також аналізуючи світові тенденції природокористування і захисту природи, нами зроблена спроба окреслити принципи державної фінансової підтримки лісового господарства.
В першу чергу, враховуючи позицію І.М. Синякевича [6, с. 52–54], нами сформовано перелік вимог, які повинні враховуватись при визначенні принципів фінансово-правової підтримки лісового господарства:
Визначивши перелік вимог для формування принципів фінансово-правової підтримки лісового господарства, спробуємо припустити, що під такими вимогами слід розуміти основні керовані орієнтири, яким необхідно послідовно слідувати для удосконалення принципів як самостійних і важливих чинників механізму державної підтримки лісового господарства.
Головним завданням правового регулювання державної підтримки лісового господарства є формування принципів фінансово-економічного стимулювання сталого лісокористування, які повинні враховувати досягнення фінансово-правової науки щодо фінансової участі держави у забезпеченні захисту довкілля і раціонального використання природних ресурсів, критеріїв сталого лісокористування. Виходячи з цього, зазначимо, що головним принципом у системі досліджуваних відносин є принцип державної фінансової підтримки та економічного стимулювання сталого лісокористування. Сутнісною цього соціально-юридичного (основого) принципу, на нашу думку, є:
Спираючись на існуючі наукові надбання за даною проблематикою [6] нами здійснено спробу розподілу сформульованого основоположного соціально-юридичного принципу на більш конкретні складові та запропоновано наступні галузеві принципи здійснення державної фінансової підтримки лісового господарства.
Втілення цих принципів повинно знайти своє відображення у системі державної лісової фінансової політики України при формуванні інструментів як прямої так і не прямої державної фінансової підтримки. Адже, поняття «державна політика» В.В. Мушенок визначає як «відносно стабільна, організована та цілеспрямована діяльність органів державної влади стосовно певного питання чи комплексу питань, яка здійснюється ними безпосередньо чи опосередковано за допомогою регуляторних заходів, законів, бюджетних пріоритетів і впливає на життя суспільства» [7, с. 245–246]. Також науковець зазначає, що у системі державної фінансової політики на сучасному етапі переважає непряма підтримка за допомогою спеціальних режимів і механізмів оподаткування, а інших фінансово-правових інструментів [7, с. 248].
Отже, на нашу думку, непряма державна фінансова підтримка лісового господарства, у системі державної фінансової лісової політики, у переважній своїй більшості, повинна здійснюватись шляхом:
Висновки. Здійснені нами дослідження галузевих принципів державної фінансової підтримки лісового господарства в Україні та наявний зарубіжний досвід підтверджують доцільність законодавчого закріплення правових інструментів прямої та непрямої підтримки у процесі розвитку та реформування лісового господарства України. Убачається також необхідним посилення стимулюючої функції традиційних податкових інструментів підтримки на основі концепції про економічний захист довкілля та принципів економічного стимулювання сталого лісокористування. Дотримання розглянутих принципів при формуванні нормативно-правової бази регулювання лісового господарства є однією з найважливіших обставин удосконалення фінансово-правового механізму державної підтримки лісового господарства в Україні у цілому та його складової – лісогосподарського виробництва. Впровадження у життя таких науково обґрунтованих пропозицій правового регулювання дасть змогу для відродження галузі, як потужного напрямку в економічній системі України та перебудови її за передовими зарубіжними стандартами. Це, в свою чергу, забезпечить не лише розвиток власне, лісогосподарського виробництва як галузі, а й відновлення соціальної складової села в цілому – зайнятості сільського населення, створення сучасної, гідної життя людини соціально-побутової інфраструктури на селі та збереження і розвиток українського народу.
Література