Актуальные проблемы экономики и финансов: тезисы докладов XІІ Международной научно-практической конференции (Киев-Санкт-Петербург-Вена, 31 июля 2018)
Секція: Економічні науки
Балан Микола Іванович
заступник командувача
Національна гвардія України
м. Київ, Україна
ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕОРЕТИЧНИХ ПІДХОДІВ ЩОДО ВИЗНАЧЕННЯ КОНЦЕПЦІЇ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ
Події сьогодення постійно демонструють існування загроз суспільно-політичної стабільності. В світі все частіше виникають антидержавні рухи, що мають риси сепаратизму. На жаль, Україна не є виключенням в цьому питанні. Проведення з 2014 року антитерористичної операції, а з травня 2018 року операції об’єднаних сил в деяких районах Донецької та Луганської областей є підтвердженням цього факту.
За таких умов опрацювання теоретичних підходів щодо визначення концепції суспільно-політичної стабільності є на часі та особливо актуальним.
Основою розроблення концепції суспільно-політичної стабільності є існування потенційної можливості моніторингу кризових ситуацій в суспільстві шляхом використання відповідних механізмів державного управління.
Показники, що відображають рівень життя різних верств населення, стан суспільно-політичної обстановки, ознаки фінансування антидержавних рухів тощо можуть бути індикаторами небезпечного загострення суспільно-політичних відносин, а як наслідок соціальної напруженості. Перелічені кризові ситуації можуть призвести до внутрішньо-політичного протистояння, та як наслідок появи масових заворушень, безладь та інших антидержавних рухів.
Відповідно до загальноприйнятих стратегічних підходів економічного планування структурою концепції суспільно-політичної стабільності є чотири складові:
Інформаційно-аналітична складова дослідження забезпечує вибір емпіричної бази, а саме вибір статистичних даних, тобто змістовних показників за переліком імовірних загроз суспільно-політичної стабільності.
Аналітико-діагностичною складовою розроблення концепції суспільно-політичної стабільності є використання методів стратегічного аналізу для дослідження внутрішнього і зовнішнього середовища суспільно-політичної системи щодо виявлення загроз суспільно-політичної стабільності. Основними інструментами доречно використовувати SWOT-аналіз.
Суть SWOТ-методу стратегічного управління утримується у формуванні чотирьох головних напрямків:
Концептуально-орієнтовна складова розроблення концепції суспільно-політичної стабільності визначає мету (місію) концепції. Також на цьому етапі доцільно розробити короткострокові та довгострокові пріоритети концепції.
За результатами дослідження формується прогнозно-орієнтовна складова, що складається з трьох варіантів забезпечення суспільно-політичної стабільності:
Отже можливо зробити висновок, що наведена структура концепції дозволяє розробити три варіанти сценаріїв забезпечення суспільно-політичної стабільності. Базовий варіант сценарію повинен враховувати елементи як оптимістичного сценарію для визначення чинників забезпечення суспільно-політичної стабільності, так і песимістичного – для врахування відповідних імовірних загроз.
Література