Актуальные проблемы экономики и финансов: тезисы докладов XІІ Международной научно-практической конференции (Киев-Санкт-Петербург-Вена, 31 июля 2018)
Секція: Менеджмент і практики управління
Орєхова Альвіна Іванівна
доцент кафедри економічного контролю та аудиту
Сумський національний аграрний університет
м. Суми, Україна
ІНСТРУМЕНТАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТРАТЕГІЧНОГО КОНТРОЛІНГУ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ПІДПРИЄМСТВА
Одним з визнаних дієвих управлінських інструментів, що сприяє підвищенню ефективного використання економічного потенціалу підприємства, є контролінг. Контролінг є одним з інструментів системи управління для реалізації визначеної стратегії на основі дослідження існуючого стану використання економічного потенціалу підприємства та виявлення драйверів впливу на нього. Основним завданням контролінгу, в даному випадку, є розробка варіантів управлінських рішень з метою мінімізації відхилень у розвитку економічного потенціалу підприємства, що викликаються зовнішніми і внутрішніми факторами впливу. Неухильна увага до контролінгу пояснюється надійною орієнтацією підприємства в ринкових умовах сьогодення в порівнянні з колишніми системами планування та обліку.
Стратегічний контролінг об'єднує функції перспективного планування, контролю та системи довгострокового інформаційного забезпечення.
В рамках стратегічного потенційного профілю вирішуються такі питання:
Механізм стратегічного контролінгу передбачає безперервну стратегічну роботу, в ході якої йде вироблення стратегічного продукту для наступних періодів. Тобто мета, яка була розроблена рік тому на кількарічний період, може бути змінена в даний час для решти років. Така ситуація зазвичай відбувається через непередбачувані зміни зовнішнього середовища, а тому ступінь виконання плану та досягнення мети не завжди можуть реально відображати ступінь розвитку підприємства за певний період.
Певні дії підприємства спрямовані не лише на поліпшення ефективного використання наявного економічного потенціалу і досягнення внутрішніх цілей, а й на зовнішню боротьбу з конкурентами (маркетингові ходи, інформаційні війни, взаємини з постачальниками, з державними структурами). Все це вимагає чималих ресурсів, і вони також входять до компетенції стратегічного контролінгу.
При застосуванні механізму стратегічного контролінгу запланований рівень ефективності використання економічного потенціалу є невід’ємною стратегічною метою підприємства. В рамках механізму стратегічного контролінгу відбувається розробка планів досягнення цільового рівня використання економічного потенціалу, здійснюється контроль за виконанням цих планів та, при виявленні відхилень від плану, проводиться розробка і здійснення заходів щодо нормалізації темпів досягнення цільової мети.
Виходячи з цього, в практику управління підприємствами слід включати як оперативні інструменти контролінгу, так і стратегічні, що наперед забезпечують належний рівень використання економічного потенціалу підприємства та надають можливість реалізувати загальну довгострокову стратегію підприємства.
При переході від оперативного мислення до стратегічного і навпаки змінюється інструментарій контролінгу. До інструментів стратегічного управління економічним потенціалом, які використовує стратегічний контролінг, слід віднести:
Використання зазначених інструментів стратегічного контролінгу дозволить більш точно спланувати контрольовані величини та сформувати межі коливання показника щодо того, як змінюється зовнішнє середовище. Цільове значення має відповідати найбільш ймовірним сценаріям, а межі коливання показника - це діапазон величин контрольованої величини від песимістичного сценарію до оптимістичного.
Таким чином, метою стратегічного контролінгу управління економічним потенціалом є формування стратегічної мети підприємства та її реалізація. При цьому мета повинна бути переведена в конкретні показники діяльності підприємства, так як тільки в цьому випадку буде можливість контролювати хід втілення стратегії і вживати коригувальні заходи в разі відхилення від заданого напряму. Стратегічний контролінг, спираючись на свої інструменти, дозволяє сформувати ефективну стратегію розвитку економічного потенціалу підприємства з метою досягнення загальних стратегічний цілей суб’єкта господарювання.
Література