Актуальные проблемы экономики и финансов: тезисы докладов VIІІ Международной научно-практической конференции (Киев - Санкт-Петербург - Вена, 31 января 2017)
Секція: Економічна безпека
СИЗОНЕНКО ОЛЕКСАНДР ГЕННАДІЙОВИЧ
магістр гр. 767-М
ЧИМШИТ СЕРГІЙ ІВАНОВИЧ
д.е.н., професор кафедри фінансів та економічної безпеки
Дніпропетровський національний університет
залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна
м. Дніпро, Україна
ДОСВІД ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ В ДЕРЖАВАХ ЄВРОСОЮЗУ ТА МОЖЛИВОСТІ ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ В УКРАЇНІ
Сьогодні в умовах переходу України, країн СНД, держав Східної Європи до нових умов господарювання й форм зовнішньоекономічного співробітництва природно зростає роль економічних проблем у світовій політиці.
У цих умовах надзвичайно важливо реальне бачення місця і ролі України в глобальному, що динамічно змінюється, світі. Однак посткризова модель світової економіки, зокрема фінансово-економічна система і нова архітектура глобальної і європейської безпеки, може скластися без урахування інтересів України. При цьому наша держава все одно буде інтегрована у світовий політико-економічний простір, але вже не як повноправний суб'єкт, а як об'єкт впливу тих чи інших сил. Як показує світовий досвід, забезпечення економічної безпеки - це гарантія незалежності країни, умова стабільності й ефективності життєдіяльності суспільства, досягнення успіху. Тому забезпечення економічної безпеки належить до числа найважливіших національних пріоритетів більшості країн світу, а аналіз і подальша адаптація успішного досвіду такого забезпечення є одні з найбільш ефективних механізмів досягнення стабільності та ефективності національної економіки.
Досвід країн Європейського Союзу показує, що забезпечення національної економічної безпеки робить вирішальний вплив на закріплення за державою чіткого місця в глобальному світі, яке відповідало б його геостратегічним значенню та потенціалу. Саме тому, на сьогоднішній день адаптація досвіду країн Євросоюзу щодо забезпечення економічної безпеки повинна стати одним з пріоритетних напрямів зовнішньої політики України не тільки з точки зору досягнення стійкості та ефективності національної економіки, а й з позиції довгострокової стратегії національного розвитку.
Сучасна відкритістьвітчизняної економіки несе суттєві загрози економічній безпеці України, її регіонам та підприємствам. У стратегічному плані відкритість економіки – правильний політичний курс, але з точки зору забезпечення економічної безпеки це потребує додаткових коштів на збереження різного роду промислових та інтелектуальних таємниць. Розумна відкритість економіки сприяє підвищенню її ефективності, мобільності та конкурентоспроможності. Однак, враховуючи незрілість ринкових відносин та кризовий стан економіки, входження країни в міжнародний ринок поділу праці потребує особливої уваги. Відкриваючи економіку країни, потрібно підвищувати рівень захисту вітчизняного виробника, фінансів, банківської системи, грошового обігу, стратегічних галузей та підприємств, що і є функцією економічної безпеки.
Дослідження досвіду забезпечення економічної безпеки підприємства в державах Євросоюзу свідчить, що в іноземних компаніях щоразу нові вимоги з боку суспільства до забезпечення правопорядку впливають на організацію правоохоронної діяльності. Світовий досвід переконує, що не всі види правоохоронних функцій у належному обсязі можуть виконувати державні органи. Внаслідок цього за кордоном значного поширення набули адвокатські контори, приватні розшукові, детективні бюро тощо. Зважаючи на значні прогалини як в організаційному, так і в правовому аспектах даного сегменту забезпечення економічної безпеки підприємств в Україні, вивчення та переймання зарубіжного досвіду є необхідним для національних підприємств.