Актуальные проблемы экономики и финансов: тезисы докладов VIІІ Международной научно-практической конференции (Киев - Санкт-Петербург - Вена, 31 января 2017)
Секція: Економічна безпека
Морошан Віталій Вікторович
магістр гр. 767-М
Якимова Алла Михайлівна
к.е.н., доцент кафедри фінансів та економічної безпеки
Дніпропетровський національний університет
залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна
м. Дніпро, Україна
ВПРОВАДЖЕННЯ ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ ЯК СКЛАДОВОЇ УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА
Проблема економічної безпеки підприємств в наш час набуває все більше актуальності. Складні політичні та соціально-економічні умови в Україні вимагають від підприємств постійної готовності до адаптації та відповідних дій по попередженню негативного впливу загроз та по усуненню наслідків їх негативного впливу. Тому стає необхідним питання постійного моніторингу загроз економічній безпеці підприємств.
На сучасному етапі питанням розвитку та вдосконалення системи фінансового моніторингу в Україні приділяється досить мало уваги. Виходячи з цього виникає потреба в детальному розгляді та висвітленні основних напрямів побудови ефективної та надійної системи фінансового моніторингу, яка б була здатна, незважаючи на всі сучасні перешкоди, що існують в нашій країні, здійснювати поставлену перед нею задачу, а саме – сприяти зміцненню економічної безпеки держави, протидії легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, що в свою чергу безпосередньо сприяє на управління економічною безпекою підприємств.
Головними завданнями економічної безпеки є забезпечення захищеності діяльності підприємства від негативних впливів зовнішньої та внутрішньої середи, швидке реагування та усунення різноманітних загроз або пристосування до зовнішніх умов без негативних наслідків для діяльності підприємства.
Складність та непередбачуваність зовнішнього середовища в якій перебувають сучасні підприємства та висока можливість зростання загроз та ризиків у економічній діяльності зумовлюють необхідність створення служби економічної безпеки підприємства у системі менеджменту. Важливою вимогою до системи управління економічною безпекою підприємств є її гнучкість, адже її організаційна структура повинна забезпечувати швидке реагування на зміни зовнішнього середовища та мати здатність швидко адаптуватися до них.
Для забезпечення економічної безпеки підприємства необхідно визначити пріоритетні фінансові інтереси, сформувати цільову програму функціонування, а також визначити систему внутрішніх і зовнішніх загроз економічній безпеці.
Саме тому виникає потреба впровадження фінансового моніторингу в управління економічною безпекою як гарантія економічної безпеки підприємства.
Система фінансового моніторингу складається з первинного та державного рівнів. Поняття фінансовий моніторинг є законодавчо закріпленим і до того ж найбільш змістовним та конкретизованим.
Побудова системи моніторингу на підприємстві передбачає визначення:
Таким чином впровадження фінансового моніторингу у систему управління економічною безпекою підприємства дасть гарантію безпеки від негативних проявів внутрішньої та зовнішньої середи, адаптацію до змін, прогноз можливих загроз та ризиків, що в свою чергу забезпечить надійність, безпеку та прозорість економічної діяльності підприємства в сучасних економічних умовах України.