Глобальные проблемы экономики и финансов: тезисы докладов VІІІ Международной научно-практической конференции (Киев - Прага - Вена, 28 февраля 2017)
Секція: Економічна кібернетика
ЯЦИК ЯРОСЛАВ ВІКТОРОВИЧ
магістр кафедри економічної кібернетики
Київський Національний університет імені Тараса Шевченка
м. Київ, Україна
ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ТА АНАЛІЗ ВАЛЮТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ
Національний валютний ринок — це регламентований національним законодавством механізм купівлі-продажу національної валюти, її конверсії в іноземні валюти.
На формування валютного курсу впливають три групи факторів:
Виділяють наступні основні фундаментальні фактори:
При моделюванні використовувались як основні моделі множинної лінійної регресії.
В основі економетричних моделей лежить економічна теорія, яка встановлює залежність досліджуваного показника від зміни інших показників, у тому числі й від стану самого показника в минулому. Саме багатофакторний регресійний аналіз допомагає знайти явний вигляд залежності досліджуваного показника від численних факторів, що впливають на його зміну, а також кількісно оцінити їхній вплив. Але треба підкреслити, що складність розрахунків та узагальнення інформації призводять до необхідності широкого використання обчислювальної техніки. Тому побудова та аналіз багатофакторних регресійних моделей базуються на сучасних пакетах прикладних програм.
У нашому випадку, для того щоб виконати завдання був обраний показник, який показує яким чином змінюється обмінний курс певної валюти, це — індекс реального ефективного обмінного курсу( РЕОК), видно взаємозв'зок із динамічною зміною стану обмінного курсу в Україні. При цьому для дослідження були побудовані моделі множинної лінійної регресії прогнозування, які допомагають визначити оптимальний напрям перерозподілу грошових нагромаджень, а саме:
Тепер розглянемо дані моделі більш детально.
Спочатку визначимо загальний вигляд моделей для чотирьох показників. Позначимо через ендогенні змінні ( наші індекси РЕОК), а через екзогенні змінні, де — спостереження. Ендогенними є ті змінні, які визначаються внутрішньою структурою економічного явища, що вивчається, тобто їх величини розраховуються на основі економетричної моделі. Екзогенні змінні незалежні від внутрішньої структури економічного явища і їх величини задаються поза моделлю. Рівняння регресії характеризує кореляційну залежність ендогенної змінної від екзогенних змінних. Також, екзогенні змінні досліджувались та прогнозувались за допомогою моделей типу AR, MA, ARMA, ARIMA процесів, більш детально розглянемо нижче.
Множинна лінійна регресійна функція лінійна за своїми параметрами та для -го спостереження має вигляд:
(3.1)
де — -те спостереження залежної змінної;
— і-те спостереження -ї незалежної змінної,
— сталі коефіцієнти (параметри),
— випадкова змінна, яка характеризує збурення -го спостереження, вони роблять регресійну функцію стохастичною;
— це вільний член регресійного рівняння, змінна, яка відноситься до нього зветься допоміжною. Для всіх і вона дорівнює 1 і часто не записується, тому ми її упустимо.
Далі розглянемо першу модель РЕОК гривні на основі моделі множинної лінійної регресії.
Спочатку ми визначили найкращі екзогенні фактори, які впливають на становлення реального ефективного обмінного курсу в Україні, такими є:
За допомогою кореляційного аналізу визначили лінійну залежність змінної реального ефективного обмінного курсу гривні від ІСЦ, РВ та МВР, у програмі для роботи із електронними базами даних "Microsoft Excel":
Таблиця 1
Взаємозв'язок РЕОК гривні з ІСЦ, рівнем безробіття та валютним резервом
Джерело: розроблено автором.
де — REERUAH — реальний ефективний обмінний курс гривні;
Як ми бачимо найвищий коефіцієнт кореляції між міжнародним валютним резервом та індексом реального ефективного обмінного курсу гривні, це обумовлено високим рівнем залежності від спекулятивних дій на валютному ринку. Також можна сказати, що зв'язок між факторами є істотним та у випадку із індексом споживчих цін та рівнем безробіття кореляція є оберненою. Це означає наявність протилежного зв'язку: чим вище значення однієї змінної, тим нижче значення іншої.
Було побудовано чотири основних моделі прогнозування реального ефективного обмінного курсу досліджуваних валют та тринадцять допоміжних моделей прогнозування типами AR, MA, ARMA, ARIMA, основним завдання яких було знаходження оптимального шляху нагромадження грошових коштів, методом їх обміну на валютному ринку України, оперуючи основними валютами, які знаходяться на даному ринку.
Отже, представимо результати побудованих прогнозних показників реального ефективного обмінного курсу гривні, долару США, євро та російського рубля на графіку:
Рис. 1 Результати прогнозу РЕОК гривні, долару США, євро та рубля
Джерело: розроблено автором.
Із графіку видно, що обмінний курс гривні в перші місяці є стабільним, але у 2017 року спостерігається стрімкий спад, тобто гривня знецінюється на світовому та українському валютному ринку. Для динамічного часового ряду реального обмінного курсу рубля характерні незначні зміни на піврічний термін, але з від'ємним напрямком. Це свідчить про незначну девальвацію рубля до кінця прогнозного періоду.
Крива РЕОК євро також невелику зміну на протязі шести місяців, із початку прогнозного періоду вона дещо спадає, до середини червня, після поступово зростає і на кінець вересня повертається у базове значення, що горить про зниження до долару США.
Найкраща крива належить РЕОК долару США, тобто її значення постійно зростають на усьому відрізку часу. Що свідчить про стабільність та безпеку долару США на світовому валютному ринку.
Тобто, найоптимальнішим шляхом збереження валютних коштів буде інвестування більшою мірою у долар США на протязі 2017 року.
Література: