Секція 9: Менеджмент і практика управління
ПАВЛОВСЬКІ ГЖЕГОЖ
аспірант кафедри економіки підприємств
та інформаційних технологій,
Львівський університет бізнесу та права,
м. Львів, Україна
ДІАГНОСТИЧНІ ЦІЛІ СИСТЕМИ УПРАВЛІНСЬКОЇ ДІАГНОСТИКИ ПІДПРИЄМСТВА
Сучасна практика ведення бізнесу доводить, що одним із основних способів пошуку напрямів покращення системи менеджменту підприємства є управлінська діагностика як часткова діагностична ціль системи діагностики діяльності (або економічної діагностики) підприємства.
Так, результати виконаних досліджень за проблемою [1 – 11] та вивчення практичних матеріалів дозволяють стверджувати, що:
- Управлінська діагностика підприємства – це процес комплексного аналізу внутрішніх змінних (технології та ресурсів, структури, працівників) та можливостей підприємства, який спрямований на оцінку їх наявності та відповідності цілям і завданням, на оцінку поточного стану, тенденцій та перспектив розвитку підприємства на основі дослідження (постійного моніторингу, аналізу, оцінки) його сильних і слабких сторін (позицій) за відповідними бізнес-індикаторами з метою виявлення і усунення проблем та недоліків системи менеджменту підприємства в часі.
- Система управлінської діагностики являє собою сукупність суб’єктів, об’єктів, ресурсів, технології, методів (набір способів, прийомів та засобів), бізнес-індикаторів та критеріїв (параметрів), які у взаємодії забезпечують досягнення діагностичних цілей системи цілей управлінської діагностики з метою підвищення ефективності та розвитку системи менеджменту підприємства.
- Систему цілей управлінської діагностики підприємства (з огляду на забезпечення відповідності системи управління стратегічним цілям та тактичним завданням) формують такі ключові діагностичні цілі:
- діагностика в системі менеджменту підприємства як підфункція функції контролю як функції менеджменту враховує три складові: 1) оцінювання (визначення ключових ознак, характеристик, параметрів (показників, індикаторів), властивостей); 2) аналіз із аргументацією (ретельне дослідження структури, динаміки, тенденцій тощо); 3) ідентифікування (передбачає визначення відхилень параметрів від критеріїв і / або стандартів, формулювання діагнозу) [5, с. 203];
- діагностика ефективності організаційної структури управління підприємства – передбачає аналіз та оцінювання відповідності організаційної структури і управлінської системи стратегічним цілям і тактичним завданням, що вирішуються на конкретному підприємстві. Бізнес-інструментами коригування (удосконалення) системи являються реорганізаційні заходи, що обґрунтовуються за підсумками аналізу і оцінювання результатів діяльності підприємства;
- діагностика ефективності нормування праці управлінського персоналу на підприємстві. Як свідчить аналіз літературних джерел [4; 6 – 10], під поданою діагностикою слід розуміти систему методів, прийомів і методик проведення досліджень ефективності нормування праці управлінського персоналу (керівників) підприємства на основі ідентифікації та оцінювання стану нововведень (наявних, можливих) у системі організації праці і виробництва, виходячи з аналізу і обліку затрат праці керівників (менеджерів) інституційного, управлінського та технічного рівнів управління (через норми виробітку, часу, обслуговування та чисельності), з метою підвищення рівня продуктивності праці і зростання ефективності виробничих процесів на підприємстві в контексті його розвитку та формування перспективи;
- діагностика ефективності застосування інформаційних технологій в управлінні підприємствами – націлена на ідентифікування, аналіз та оцінювання ефективності використання інформаційних технологій в управлінні підприємствами з метою прийняття обґрунтованих управлінських рішень (поточних, перспективних), спрямованих на: 1) підвищення рівня ефективності (фінансово-економічної, виробничо-технологічної, комерційної) функціонування підприємств, а також виявлення усіх існуючих резервів (внутрішніх, зовнішніх) в умовах ресурсних обмежень; 2) отримання максимального економічного ефекту від застосування системи інформаційного забезпечення, яка включає інформаційні технології, інформаційні ресурси, технічні засоби та програмне забезпечення [11, с. 244].
Список використаних джерел:
- Мельник О.Г. Системи діагностики діяльності машинобудівних підприємств: полікритеріальна концепція та інструментарій: [монографія] / О.Г. Мельник. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2010. – 344 с.
- Діагностика стану підприємства: теорія і практика: [монографія] / за заг. ред. проф. А.Е. Воронкової. – Х.: ВД “ІНЖЕК”, 2008. – [2-ге вид., переробл. і доповн.]. – 520 c.
- Гетьман О.О. Економічна діагностика: [навч. посібник для студентів ВНЗ] / О.О. Гетьман, В.М. Шаповал. – Київ: Центр навчальної літератури, 2007. – 307 с.
- Кузьмін О.Є. Сучасний менеджмент // О.Є. Кузьмін. – Львів: “Центр Європи”, 1995. – 176 с.
- Скриньковський Р.М. Діагностика в системі менеджменту підприємства / Р.М. Скриньковський, Г. Павловські // Проблеми економіки. – 2016. – № 3. – C. 199-205.
- Дзюба С.Г. Нормування праці в вітчизняній і міжнародній економіці: [монографія] / С.Г. Дзюба, І.Ю. Гайдай. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2005. – 172 с.
- Вудвуд В.В. Нормування праці на підприємствах як елемент підвищення її продуктивності / В.В. Вудвуд // Інноваційна економіка. – 2013. – № 4. – С. 60-63.
- Чумаченко О.В. Особливості нормування управлінської праці / О.В. Чумаченко, Т.С. Шульгіна // Економічний вісник Донбасу. – 2011. –№ 1 (23). – С. 186-190.
- Юрик Н. Особливості нормування управлінської праці, обліку та аналізу робочого часу менеджера в умовах антикризового менеджменту / Н. Юрик // Галицький економічний вісник. – 2013. – № 2. – С. 101-105.
- Кучер Л.Р. Підходи до ефективного управління робочим часом менеджерів індустрії туризму / Л.Р. Кучер, О.М. Замрій // Глобальні та національні проблеми економіки. – 2015. – Вип. 8. – С. 472-477.
- Нога І.М. Діагностика ефективності застосування інформаційних технологій в управлінні підприємствами / І.М. Нога, Р.М. Скриньковський, Г. Павловські // Бізнес Інформ. – 2016. – № 9. – C. 241-245.