Актуальные проблемы современной науки: тезисы докладов VІI Международной научно-практической конференции (Санкт-Петербург – Астана – Киев – Вена, 28 апреля 2016)
Педагогічні науки
ПРУС НАТАЛІЯ ОЛЕКСІЇВНА
викладач кафедри іноземних мов та перекладу
Харківський національний економічний
університет імені Семена Кузнеця
м. Харків, Україна
ВПЛИВ ІМІДЖУ НА УСПІШНІСТЬ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВИКЛАДАЧА ІНОЗЕМНОЇ МОВИ
У зв’язку з проведенням реформи освітньої системи все більшої актуальності набуває потреба в забезпеченні підвищення якості підготовки компетентних та конкурентоспроможних фахівців, здатних адаптуватися до існуючих умов професійного життя. Саме тому, сучасний викладач вищого навчального закладу повинен чітко усвідомлювати свою роль у навчально-виховному процесі та розуміти, що його професіоналізм, педагогічна майстерність та правильно сформований позитивний імідж обумовлюють успішність професійної діяльності. Адже, викладач, який прагне життєвого і професійного успіху, зобов’язаний постійно цікавитися досягненнями соціально-психологічної та педагогічної наук, шукати нові шляхи до самовдосконалення та саморозвитку, докладати зусиль, щоб сформувати образ істинного фахівця, що є справжнім професіоналом та має безперечний авторитет серед студентів. Таким чином, «постать викладача вважається ключовою в якісній освіті, він виступає одночасно дидактичним посередником, фасилітатором навчання, який спрямовує, та орієнтатором освітньо-навчального процесу» [3, c. 103].
В умовах постійного розвитку міжнародної співпраці істотно змінюється відношення до вивчення іноземної мови в школах та вищих навчальних закладах. Викладач іноземної мови набуває все більшої значущості та авторитетності на рівні держави. До нього висуваються нові вимоги та ставляться нові завдання щодо вдосконалення його професійно значущих якостей, характеру та рівню його професійно-трудової діяльності, звертається увага на його ставлення до професії, прагнення професійної самореалізації та бажання постійної самоосвіти.
Оскільки викладач іноземної мови є посередником між двома культурами, в процесі вивчення даної дисципліни він не тільки надає знання з фонетичної структури, граматичної та лексичної систем мови, але й допомагає зрозуміти інший світ, знайомить з другою країною, її традиціями, особливостями менталітету. З огляду на специфіку своєї роботи викладач іноземної мови повинен знати основні методики викладання іноземних мов, бути в курсі всіх змін, що відбуваються в національній системі освіти, володіти сучасними принципами комунікативної дидактики, стежити за всіма новими навчальними матеріалами, які з’являються, вміти їх критично оцінювати та успішно використовувати у власній практиці. Адже викладач має бути професіоналом, що вміло організовує, спрямовує, керує та контролює увесь процес навчання іноземній мові, а його професійна діяльність – складне мистецтво, в ході якого реалізуються наступні функції: комунікативна, виховна, розвивальна, освітня, гностична, конструктивно-планувальна, організаторська [2, c. 64].
Відтак, саме власна персона викладача іноземної мови стає основним знаряддям його професійного діяльності. Та не тільки особистість викладача, його компетентність, педагогічна майстерність формують цілісний образ. Слід приймати до уваги візуальну картинку, манеру та культуру поведінки, систему цінностей, емоційну складову, що, в свою чергу, також сприятимуть побудові позитивного уявлення про нього. Як бачимо, викладач іноземної мови повинен усвідомлювати, що основою успішної професійної діяльності є побудова власного професійного іміджу, що саме створення позитивного іміджу допоможе проявити свою індивідуальність, завоювати повагу та авторитет студентів і колег. Бо позитивний імідж викладача іноземної мови – це гармонійна сукупність зовнішніх та внутрішніх індивідуальних, особистісних і професійних якостей викладача, що демонструють його бажання, готовність та здатність до суб’єкт-суб’єктного спілкування з учасниками освітнього процесу [1, с. 42]. Таким чином, правильно сформований професійний імідж викладача іноземної мови стає його візитівкою, майже символом професії, та обумовлює його професійний успіх.
Література: