Аннотация. В научной работе определены роль и место туризма в современной экономике. Внесены предложения по совершенствованию государственной политики поддержки развития рынка туристических услуг.
Ключевые слова: туристическая услуга, туристические продукты, государственное управление туристической деятельностью.
Економічні науки
УДК 336.29; 338.12 (19)
Мельник Веніамін Васильович,
Кандидат економічних наук, доцент, завідувач кафедри,
Київський національний університет технологій та дизайну
Мельник Вениамин Васильевич,
кандидат экономических наук, доцент, заведующий кафедрой,
Киевский национальный университет технологий и дизайна
Venjamin V. Melnik,
Ph.D., Associate Professor, Chair,
Kyiv National University of Technology and Design
СТРАТЕГІЧНІ ОРІЄНТИРИ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ
СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ОРИЕНТИРЫ ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ ТУРИЗМА
STRATEGIC GUIDELINES FOR ECONOMIC DEVELOPMENT OF TOURISM
У науковій праці визначені роль та місце туризму у сучасній економіці. Внесено пропозиції щодо удосконалення державної політики підтримки розвитку ринку туристичних послуг.
Ключові слова: туристична послуга, туристичні продукти, державне регулювання туристичної діяльності.
В научной работе определены роль и место туризма в современной экономике. Внесены предложения по совершенствованию государственной политики поддержки развития рынка туристических услуг.
Ключевые слова: туристическая услуга, туристические продукты, государственное управление туристической деятельностью.
In scientific work defined the role and place of tourism in the modern economy. Proposals for improving public policies that support the development of the tourist market.
Keywords: tourist services, tourist products, government regulation of tourism.
Актуальність теми дослідження. Україна має значний туристичний та курортно-рекреаційний потенціал, що обумовлюється особливостями географічного становища країни, наявністю об’єктів оздоровлення та відпочинку, курортних територій, об’єктів екскурсійних показів тощо. В той же час сфера туризму і курортів в Україні не відіграє значної економічної ролі. За таких обставин дослідження щодо обґрунтування напрямів та важелів стимулювання розвитку сфери туризму і курортів представляє значний теоретичний, науково-практичний та прикладний інтерес.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Науковий інтерес до питань туристичної сфери значно підвищився у період здобуття Україною національної незалежності. Проблематика становлення механізмів регулювання розвитку туризму і курортів як соціально-економічної сфери досліджується у працях українських науковців Н.Ведмідь, С.Захаріна, К.Лебедева, М.Суботи, Т.Ткаченко та ін. В той же час у зв’язку із загостренням негативних наслідків економічної кризи, у тому числі кризою державних фінансів, можливості держави щодо стимулювання окремих сфер економічної діяльності є значно звуженими. Мета статті – викласти результати дослідження з проблематики державного регулювання розвитку сфери туристичних послуг в сучасних умовах, у тому числі щодо застосування важелів стимулювання розвитку сфери туризму і курортів.
Виклад основного матеріалу. Для багатьох країн міжнародний туризм став найприбутковішою галуззю економіки, а доходи від нього — важливою складовою національних бюджетів. Подорожі та туризм стимулюють розвиток інвестиційних проектів з розбудови транспортної та готельно-туристичної інфраструктури (зокрема, аеропортів, шляхів, морських портів, реставрацію історичних пам’яток, музеїв, розвиток природних охоронних зон), що підвищує і якість життя корінного населення, і рівень обслуговування туристів [4; 7].
Високий рівень туристичного та курортного потенціалу України виступає необхідною складовою формування сучасної національної економіки. Нині у туристичній і курортній галузях України нараховується понад 8 тис. підприємств, з яких майже 4 тис. - суб'єкти туристичної діяльності (ліцензійні турагентства і туроператори), понад 1,5 тис. готелів, близько 4 тис. санаторно-курортних і оздоровчих закладів [7]. Україна поки що не належить до світових лідерів за кількістю відвідань туристами. В той же час особливості її географічного розташування та рельєфу, сприятливий клімат, багатство природно-ресурсного, історико-культурного та туристично-рекреаційного потенціалу створюють можливості для інтенсивного розвитку багатьох видів і внутрішнього, і іноземного туризму.
Ситуація у сфері туризму та діяльності курортів характеризується такими основними чинниками:
Як наслідок, сфера туризму не забезпечує повноцінного виконання економічних, соціальних і гуманітарних функцій, зокрема, підвищення якості життя населення; формування гармонійно розвиненої особистості; збереження довкілля та культурної спадщини; наповнення бюджетів усіх рівнів, створення нових робочих місць; збільшення питомої ваги сфери послуг у структурі ВВП.
Висновки. Виходячи з положень чинного законодавства України, державна політика туризму і рекреації в Україні в найближчій перспективі має реалізовуватися за такими напрямами: оптимізація структури та режиму функціонування туристичного та курортно-рекреаційного комплексів у регіонах; удосконалення структури управління в туристично-рекреаційній галузі на обласному та районному (міському) рівнях, координування дій місцевих органів виконавчої влади з цього питання; розробка механізму координування діяльності місцевих органів державної виконавчої влади та суб'єктів туристичного підприємництва. Для досягнення цих завдань визначені основні цілі: продовження роботи щодо роздержавлення підприємств туристичної сфери, сприяння підприємствам середнього та малого бізнесу; надання нормативно-правової, методичної, організаційної та інформаційної підтримки суб'єктам туристичного підприємництва; аналіз економічної діяльності туристичних підприємств та розробка за його результатами заходів щодо підвищення ефективності роботи на ринку туристичних послуг; посилення контролю за діяльністю туристичних підприємств, їхньою звітністю та додержанням вимог чинного законодавства.
Перспективи подальших розвідок. У подальшому мають бути виконані дослідження з моделювання динаміки ринку туристичних послуг з урахуванням завдань підтримки сталого економічного розвитку.
Список використаних джерел: