Таке поняття як індекс Хірша (він же h індекс) з'явилося в науковому житті не так давно - всього лиш в 2005 році. Розробку індексу здійснив американський фізик аргентинського походження Хорхе Хірш, професор Каліфорнійського університету в Сан-Дієго. І хоча його основне призначення полягає в тому, щоб зробити оцінку продуктивності діяльності вченого більш об'єктивною, насправді більшість вчених ставляться до нього досить скептично. Особливо індекс псує життя молодим даруванням і видатним вченим, адже ставить їх на одну дошку з посередностями, а часто навіть нижче.

 

                Хорхе Хирш

     Хорхе Хірш

Це пов'язано з тим, що індекс Хірша вчених найтіснішим чином залежить від кількості публікацій та рівня цитованості. Тому ті представники наукової спільноти, які зайняті наповненням Інтернету псевдонауковими рерайтати, обов'язково матимуть значення індексу значно вище, ніж ті, хто в силу молодого віку, або надзвичайної зайнятості опублікували лише 1-2 блискучих, глибоких роботи.

На ці недоліки індексу вказував і сам його творець, Хорхе Хірш. Так один із стовпів сучасної науки Еварист Галуа, має індекс рівний всього лише 4, що є вкрай низьким показником. Наприклад, сьогодні, щоб отримати роботу в хорошому американському університеті, необхідно мати індекс не менше 10.

Але, незважаючи на всі наявні недоліки, цей індекс активно використовується, і сьогодні всім, хто хоче будувати успішну кар'єру в будь-якій області науки доводиться приділяти увагу тому, щоб він досягав хороших показників. Це, звичайно, відволікає від чисто наукової діяльності, але такі реалії сучасного життя.

Особливості підрахунку

Алгоритм «як визначити індекс Хірша» досить заплутаний. Нехай у автора є Np праць, h з яких були процитовані щонайменше h разів, а решта (Np - h) праць були процитовані менш, ніж h раз. Тоді індекс Хірша автора буде дорівнює h.

Приклад розрахунку

Приклад 1. Автор опублікував протягом року 20 статей. Кожну з статей процитували один раз. Індекс Хірша вченого буде дорівнює 1.

Приклад 2. Автор написав одну статтю. Але вона мала науковий резонанс і її процитували 30 разів. Індекс Хірша і для цього автора буде дорівнює 1.

Приклад 3. Вчений публікував 6 статей. Першу процитували 5 разів, другу - 4 рази і так далі по низхідній. Розрахунок h індексу для цього автора буде наступним:

  • Перша стаття має 5 цитувань, а друга – всього 4. Таким чином, у автора є дві статті, які мають не менше 4 -х цитувань.
  • Далі. Третя стаття - отримала 3 цитування. Виходить, у автора є три статті, які мають не менше 3-х цитувань (ця і дві попередні). Так ми отримуємо індекс Хірша – 3 статті і не менше, ніж 3 цитування в кожної. h-index = 3.
  • На кожну з решти статей припадає менше 3-х цитувань і вони на розрахунок індексу не вплинуть.

Переваги індексу Хірша нерозривно пов'язані з його недоліками. Він спонукає автора регулярно публікувати свої роботи, стежити за їх якістю і активно контактувати з колегами, щоб забезпечити хорошу цитованість. При цьому вчені, цілком поглинені великим, серйозним проектом, який через кілька років забезпечить науці справжній прорив, а також ті, хто працює в досить специфічних областях (наприклад, вузькоспеціальні розділи математики) ніколи не зможуть похвалитися високими значеннями цього індексу.

 

Секрети зростання індексу

Відповідь на питання «як підвищити індекс Хірша» складається з двох частин: по-перше, потрібно систематично публікувати свої роботи; по-друге, необхідно забезпечити своїм роботам цитованість. І якщо перший пункт виконати досить просто: якщо у автора є оригінальні ідеї, то він може їх розвивати, поглиблювати, розглядати під різними ракурсами, популяризовувати практично до безкінечності, то з другим значно складніше.

Навіть найбільш блискуча робота не цитуватиметься, якщо вона опублікована на непопулярному ресурсі. А публікація на рейтинговому ресурсі вимагає відомих матеріальних витрат. Зате вона забезпечує хорошу цитованість, і, отже, стабільне зростання індексу.

Але навіть якщо прийнято рішення публікуватися в рейтинговому виданні, все одно для досягнення наміченої мети необхідно здійснити ряд кроків.

  • Ретельно продумати заголовок статті - він повинен не просто відображати суть роботи, але ще і бути яскравим та по можливості коротким.
  • Підібрати ключові слова. Цей пункт є настільки важливим, що, можливо, підбір ключових слів слід доручити фахівцям, які займаються просуванням матеріалів.
  • Скласти яскраву анотацію, що включає в себе повний набір ключових слів.

Дотримання цих правил дозволяє пошуковим машинам «побачити» вашу статтю і при цьому пробудити у користувачів бажання її прочитати і процитувати.

 

Також, рекомендуємо почитати

Як написати наукову статтю?

Що таке DOI і чому це важливо?

________________________________

Для збільшення індексу Хірша запрошуємо вас опублікувати наукові статті в журналах, одного з найбільш цитованих видавництв "Інтернаука"

 

Мультидисциплінарний Міжнародний науковий журнал "Інтернаука"

Перейти

Міжнародний електронний науковий журнал "Наука Онлайн"

Перейти

Міжнародний науковий журнал "Інтернаука"

Серія: "Економічні науки"

Перейти

Міжнародний науковий журнал "Інтернаука"

Серія: "Юридичні науки"

Перейти