ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ НА ТЕМУ:
«ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ»
21 квітня 2016 p. кафедрою бухгалтерського обліку Київського національного торговельно-економічного університету проведено Всеукраїнський круглий стіл з метою обговорення новітніх тенденцій, проблематики та перспектив розвитку вітчизняної системи обліку, аудиту та економічного аналізу діяльності суб’єктів господарювання.
У роботі круглого столу взяли участь представники професійних громадських організацій, бізнесу, з також викладачі і науковці (всього 43 особи), що свідчить про високий професійний і науковий рівень дискусії та актуальність запропонованої теми.
В ході засідання учасники Всеукраїнського круглого столу обговорили проблеми бухгалтерського обліку в контексті сучасних тенденцій розвитку суспільства та економіки, перспективи формування інтегрованої моделі звітності підприємства, можливість конвергенції національних облікових моделей в умовах європейської інтеграції України, напрями розвитку наукових досліджень з обліку, аналізу і аудиту, а також використання сучасного обліково-аналітичного інструментарію антикризового управління підприємством.
Учасники круглого столу відзначили наявність невирішених питань, актуальних для формування ефективної системи обліково-аналітичного забезпечення управління підприємствами в сучасних умовах і виокремили пріоритетні напрями розвитку науки і практики бухгалтерського обліку і звітності.
Визначено, що до невирішених проблем обліку і звітності в Україні слід віднести:
1) практику підпорядкування системи бухгалтерського обліку податковому законодавству і відсутність адекватного обліково-аналітичного забезпечення користувачів необхідною інформацією для прийняття ефективних управлінських рішень;
2) несприятливі законодавчо-нормативні умови ведення обліку господарської діяльності підприємствами малого бізнесу та використання спрощеної системи оподаткування з метою ухиляння від сплати податків шляхом використання «податкових ям»;
3) непрозорість господарської діяльності суб’єктів господарювання, ігнорування міжнародного досвіду щодо розкриття нефінансових показників у фінансової звітності компаній та підготовки нефінансової звітності, відсутність відповідної вітчизняної нормативно-правової й обліково-інформаційної бази, недосконалість професійної підготовки фахівців за спеціальністю «Облік і оподаткування»;
4) недостатнє використання інформаційно-аналітичних переваг управлінського обліку на виробничих і торгівельних підприємствах України з метою забезпечення прийняття оперативних (тактичних) і стратегічних рішень керівниками всіх рівнів управління;
5) гальмування розвитку системи бухгалтерського обліку, складання фінансової та нефінансової звітності в Україні внаслідок недостатнього застосування новітніх інформаційних технологій для обробки обліково-аналітичної інформації та їх впливу на трансформацію функціональних обов’язків облікових працівників.
Визнано перспективність подальших наукових досліджень щодо удосконалення обліково-аналітичного забезпечення управління інвестиціями з метою підвищення інвестиційної привабливості підприємницької діяльності вітчизняних субʼєктів господарювання та врахування галузевих особливостей обліку капітальних інвестицій і структури показників інвестиційної діяльності за етапами аналізу капітальних інвестицій.
За результатами оприлюднених доповідей та обговорення проблем обліково-аналітичне забезпечення антикризового управління підприємством в Україні учасниками вироблено напрями розвитку вітчизняного законодавства з фінансового обліку та звітності, подальших наукових досліджень та удосконалення підготовки фахівців за спеціальністю «Облік і оподаткування».
УЧАСНИКИ КРУГЛОГО СТОЛУ УХВАЛИЛИ:
1. Міністерству освіти і науки України внести зміни до нормативних документів щодо бібліографії наукових публікацій; ініціювати проект з перекладу українською мовою та видання в Україні кращих зразків сучасної світової навчальної літератури з дисциплін «Міжнародні стандарти фінансової звітності» та «Управлінський облік».
2. Міністерству фінансів України ініціювати публічне обговорення проекту змін до Закону України “Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні“.
3. Вищим навчальним закладам України, які здійснюють підготовку фахівців за спеціальністю «Облік і оподаткування», до навчальних планів підготовки магістрів ввести дисципліну «Облік соціальної відповідальності та нефінансова звітність» та «Кодекс етики професійного бухгалтера».
4. Спеціалізованим вченим радам з захисту докторських та кандидатських дисертацій звернути увагу на бібліографії наукових публікацій здобувачів наукових ступенів і критично поставитись до «інтернаціоналізації» наукових пошуків і пропозицій.
5. Керівникам виробничих і торгівельних підприємств України ширше використовувати інформаційно-аналітичні можливості управлінського оперативного (тактичного) та стратегічного управлінського обліку.